New York Tri-State International Film Festival

List of Winners & Honorable Mentions

Best Narrative Feature

Winner:

Kaali Maati

Director: Hemantkumar Mahale

 

Honorable Mention:

Pink Opaque

Director: Derrick Perry

 

Best Narrative Short

Winner:

Routine

Director Russ Emanuel

 

Honorable Mention:

no plan

Director: Katsuhide Yamago

 

Best Documentary Feature

Winner:

Living with The Odds

Director: Erich Meltvedt

 

Honorable Mention:

Between Heaven and Earth

Director: Zenon Kristen

 

Best Documentary Short

Winner:

take a trip

Director: Christos Karakasis

 

Honorable Mention:

Crowley - Cowboy Up

Director: Andre Hoermann

 

Best Comedy

Winner:

MarriageFit

Directors: Rob DiNinni & Jeffrey Palmer

 

Honorable Mention:

Student Fitness

Directors: Yuri Maslak & Olga Tugaeva

 

Best Debut Film

Winner:

Aerosol Dreamin'

Directors: Nathaniel Jimenez & John Reyes

 

Honorable Mention:

Criminal P.I.

Director: Toby Toney

 

Best Actor

Oswaldo Salas in Holestepper

 

Best Actress

Grace Dunn in A Delirious Eye

 

Best Thriller

SLA

Rebecca Christie

 

Best Horror Film

Winner:

Reflections on Dying

Director Patrick Seda

 

Honorable Mention:

The Decoding Game

Director Timothy Chen

 

Best Sci-Fi Film

Winner:

Third Wave
Director: Derek Silver

 

Honorable Mention:

Identity Check
Director: Patrick Devaney

 

Best Micro Film

Winner:

Les Coffrets / Premium

Mark C. Hewitt (writer/executive director), Matt Parsons (film artist/video manipulation)

 

Honorable Mention:

Ashes Of Tyranny

Director: Alan Rosenfeld

 

Best Script

Winner:

Little Things Mean a Lot
Writer Michael Monteith

 

Honorable Mention:

The Drowned Man
Writer Warren Paul Glover

 

Original Score

Winner:

Bathtub Chronicles

Director: Rebecca Ruhm

 

Honorable Mention:

The Love Reminder of Invisible Light

Director: Fussi Fumito

 

Best LGBT Film

Winner:

BOGUE

Director: Santiago Echeverry

 

Best Student Film

Winner:

Day One

Director: Xavier Vance

 

Honorable Mention:

Still Working

Director: Julietta Korbel

Best Episodic

Winner:

Trillo & Suede

Jonathan Geffner

 

Honorable Mention:

The Six Cases

Director: Hiro Honda

 

Best Music Video

Winner:

Minotaur // Black Vulpine

Director: Natalie Plaskura

 

Honorable Mention:

Send me a little light

Conny Conrad

Best Experimental Film

Winner:

The Dry Salvages

Director: Agnes Maska

 

Honorable Mention:

The New Mother

Director: Eleva Singleton

 

Best Animation

Winner:

Human?

Director: Chiara Feriani

 

Honorable Mention:

On / Off

Director: Nicolas P. Villarreal

 

Best ‘Human Rights’ Film

P.E.N.S: "A Picture In Time"

Director: Mikell Limbrick

 

Female Empowerment Award

Winner:

KATE ALLEN IS GETTING A LIFE

Director: Linda Stuart

 

Honorable Mention:

Change The World

Director: Angelena Bonet

 

Best Trailer

In China

Director: Les Owen

 

Best Poster

Pawns

Elizabeth Gowan Berliner (Jaane Doe)

Actress - Winner.jpg
Animation Winner.jpg
Episodic - Winner.jpg
Actor - Winner.jpg
Experimental - Hono.jpg
Experimental - Winner.jpg
Horror - Honorablee.jpg
Female Empowerment - Hono.jpg
LGBT Winner.jpg
Horror - Winner.jpg
Music Video - Winner.jpg
Micro Film Hono.jpg
Narrative Feature - Winner.jpg
Narrative Short - Winner.jpg
Narrative Feature - Honorable.jpg
Sci-Fi Hono.jpg
Student Film - Winner.jpg
Sci-Fi Winner.jpg
Docu short Winner.jpg
Documentary Feature - Winner.jpg
Comedy Honorable.jpg
Documentary Feature - Hono.jpg