ssss.png

N E

W Y

O R

K T

R I

S T

A T

E

June 2021

WINNERS

Best Trailer
Small Sacrifices Series 2023
Directed by
RaeAnne Hadley

*

‌Best Dance Film
Veiled
Directed by
Lindsay Clipner

*

Best Virtual Reality
The inhabited house
Directed by
Diego Kompel

*

‌Best Debut Film
The Last Word (le dernier mot)
Directed by
Lucas Warin

*

Best Thriller
I NEVER REALLY LEFT
Directed by
Izaak Love

*

Best Comedy
Putt
Directed by
Guy Taylor

*

Best Horror
Claustrophilia
Directed by
William Alan McNeice, Katarzyna Nowak-McNeice

*

Best Horror: Honorable Mention
Umbrage.
Directed by
Timothy Wilde

*

Best Sci-Fi
NOBODY´S CROWD
Directed by
MANOEL FERNANDES NETO

*

Best Editing
The Spirit of Pioneers
Directed by
César Rozas

*

Best Script
Homebound
Written by
Joud AlAmri

*

Best Micro Film
Smoking Kills
Directed by
Steven LUCHEL

*

Best Original Score
Dreams
Directed by
AnayaMusic

*

Best LGBT Film
Cheyenne
Directed by
Jonathan Finney

*

‌Best Student Film
ALIVE
Directed by
Marguerite Hayter

*

‌Best Student Film
Honorable Mention
Unconscious Projections
Directed by
Maddie Branagan

*

‌Best Episodic
No Sex For Vegetarians
Directed by
Barbara Whiting

*

Best Music Video
Sebastapol
Directed by
Marco North

*

Best Experimental Film
Train, Point Nemo, Astronaut and Starling
Directed by
Tzu-Huan Lin

*

Female Empowerment Best Film
Leaving Virginville
Directed by
Melissa Whitely

*

Best Animation
Alexander
Directed by
Alyssa Garoogian

*

Best Animation
Special Jury Selection
FRUITVILLE
Directed by
Lallan Samaroo, Larry Horrell

*

Best Director
Eva Doležalová
For
MAESTRO

*

Best Director
Special Jury Selection
Steven Hoffen
For
Growing Peace in the Middle East

*

Best Documentary Short
It Gets In Your Blood
Directed by
Ed Hartman

*

Best Narrative Short
Vis a vis
Submitted by
Dmitry Mikhaylyuk

*

Best Narrative Short
Honorable Mention
Jusqu'au Ciel
Directed by
Lia von Blarer

*

Best Narrative Short
Honorable Mention
A Date
Directed by
Farhiya Ahmed

*

Best Documentary Feature
The Donbass children
Directed by
Lubomir Dankov

*

Best Narrative Feature
Run Through rainbow bridges
Directed by
Eri Tsukimoto

*

Best Cinematography
All blood runs red
Directed by
Paul Mignot

Homebound.jpg
Homebound.jpg
Cheyenne.jpg
Homebound.jpg
I NEVER REALLY LEFT.jpg
Claustrophilia.jpg
Homebound.jpg
MAESTRO.jpg
NOBODY´S CROWD.jpg
Homebound.jpg
Vis a vis.jpg
Veiled.jpg